CPAP Cihazları, Uyku Apnesi Araştırmaları

Uyku Apnesi ve Cinsel Yaşam: CPAP Cihazı Fark Yaratır Mı?

Uyku Apnesinin libidonuzu azalttığını hiç düşündünüz mü? Uyku Apnesi’nin cinsel yaşamınızı olumsuz etkilediğini mi düşünüyorsun? Yakın zamanda yapılan bir çalışma, Uyku Apnesi’ni başarılı CPAP tedavisi ile tedavi etmenin yatak odasında çiftler için gerçekten bir şeyler geliştirdiğini buldu.

Uyku Apnesi tedavi edilebilir bir durumdur, bu yüzden CPAP cihazı gibi seçeneklerin seks hayatınız için iyi olması sürpriz değildir. CPAP nedir ve hem cinsel yaşamınızı hem de ilişkinizi nasıl daha iyi hale getirebilir?

Apne, solunumun durması anlamına gelir. Uykuda olduğunda, buna Uyku Apnesi denir. Bu kronik tıbbi sorun ile cinsel işlev bozukluğu arasında bir bağlantı olduğu yeni bir haber değil. JAMA Ağı tarafından yayınlanan bir 2018 kohort çalışmasında, bu durumun tipik tedavisini takip etmelerinin seks hayatlarının kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi olup olmadığını görmek için 182 Uyku Apnesi hastasına bakılmış.

Yazarlar, tedavi edilmeyen Uyku Apnesinin bir kişinin cinsel yaşamını etkilediğine dair anlayışlarını temel alarak şunları yapmıştır:

Libido azaltma
Samimi olma yeteneklerini azaltma
Erektil disfonksiyona neden olma
Vajinal kuruluğa neden olma
Acı veren ilişkilere davetiye çıkarma

Bu çalışmanın amacı; geceleri sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) kullanmanın cinsel yaşam kalitesini arttırabileceğini belirlemekti. Çalışmayı tamamlamak için, Eylül 2007’den Aralık 2017’ye kadar tanı almış olan Uyku Apne’si olan hastaların istatistiksel analizini yaptılar.

Veriler, her gece CPAP tedavisini kaç saat kullandığını içeriyordu. Hastalar iki gruba ayrıldı: CPAP kullanıcıları, her gece dört saatten fazla CPAP kullananlar, CPAP cihazını 5 saatten daha az bir süre kullanan hastalar ve kullanmayan hastalar.

Elde edilen veriler şaşırtıcı şekilde, CPAP kullanan kadın katılımcılar cinsel yaşam kalitesi puanlarıyla erkeklerden daha iyi çıkması. Bu özel çalışmada, CPAP erkeklerin cinsel yaşamları üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olmamıştır. Yine de, bu çalışmada neden böyle büyük bir cinsiyet uyuşmazlığı olduğu net değil. Diğer benzer raporlarda , lider çalışma yazarı göre , erkeklerin CPAP ile iyileşme gördükleri bulunmuştur . Bu şaşırtıcı sonuçlara rağmen, toplu kanıt, erkeklerin de CPAP kullanımından faydalanmasıdır.

Birçok insan, uyku apnesini, bir ilişkiye zarar verebilecek duygusal yan etkiler yerine tıbbi problemlerle ilişkilendirir. Uyku Apnesi olan bir kişinin daha büyük bir riski vardır:

Gündüz yorgunluğu

Yüksek tansiyon

Kalp sorunları

2 tip diyabet

Metabolik sendrom

İlaçlarla komplikasyonlar

Ameliyatla komplikasyonlar

Karaciğer problemleri

Uyku Apnesi uykudan mahrum bırakarak partnerler üzerinde bir etkiye sahiptir. Biri ya da her iki partnerin uyku yoksunluğu cinsel sorunların yaygın bir nedenidir. Bir kişi iyi dinlenmediğinde, düşük libido ve cinsel ilişkiye olan ilginin azalmasıyla birlikte düşük enerji, yorgunluk ve uykululuk yaşarlar. Yatağa vardığınızda, aklınızdaki tek şey uykudur ve bu durum bir çift için problemdir. Tüm bunlara, seks için elverişli olmayan bir endişe ya da depresyon potansiyeli ekleyin.

Erişkinlerde bebeklere benzer bir etki yaşar. Yeterli uyku almazlarsa; kavgalara, artan sinirliliklere ve düşük cinsel dürtülere yol açabilirler.

Sorun, bundan daha karmaşıktır. Uyku Apnesi geçiren erkeklerde testosteron düzeyi düşük olabilir ve hem cinsiyete olan ilgileri hem de performanslarını azaltabilir. Uyku Apnesi ve erektil disfonksiyon el ele gidebilir.

Uyku Apnesinin çoğu vakasının nedeni, hava yolu çökmesidir. Boğazdaki yumuşak dokuyu destekleyen kaslar, hava yolunu geriye doğru sararken yeterince gevşer ve soluk yolunu kapatır. Beyin nefes almanın durduğunu fark ettiğinde tekrar nefes almana yetecek kadar uyandırıcı küçük bir uyarı verir.

Bu durum vücudunuzun yanı sıra aşk hayatınız için zor olan sürekli bir döngüdür.

CPAP cihazı sürekli hava akışı, kasların gevşemesini bertaraf etmek için boğazda yeterli basınç oluşturur ve herkesin daha iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olurken, bir kişinin kalp hastalığı gibi kronik ve hayatı tehdit eden hastalıklar için riskini azaltır.

CPAP kullanmak genel sağlığınızı iyileştirir ve libidonuzu artırmaya yardımcı olur. Doğal olarak, gece ve gündüz daha iyi konsantrasyonla daha fazla odaklanmış olacaksınız. Uyku yoksunluğunun oluşturduğu ruh hali de yok olmaktadır. Bedeni ile uyum içinde olan bir CPAP cihazı kullanıcısı dinlenmiş olan bir kişi sadece daha sık seks yapmak istemekle kalmaz, aynı zamanda daha güçlü bir fiziksel ve duygusal tepki verebilir.

CPAP tedavisinin tüm faydalarının kombinasyonu, cinsiyet hayatınızı güzelleştirerek ilişkiyi koruyucu olabilir. CPAP, seks hayatınıza fayda sağlamıştır. Uygun tedaviyi aldıktan sonra Uyku Apnesi ve erektil disfonksiyon geçmişte bir anı olarak kalabilir.

Elbette, %100 garanti yoktur fakat çalışmalar, Uyku Apnesini tedavi etmek için CPAP cihazı kullanmanın seks hayatınız üzerinde olumlu bir etkisi olacağını desteklemektedir.

Silikon ürünleri seks masturbators mail, 2 el oksijen konsantratörü fiyatlari

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *