Uyku

Uykusuzluğun Bilmeniz Gereken Nedenleri

Herkes hayatının bir noktasında uyumakta zorluk çeker. Bu herkes için olası bir durumdur. Modern hayatın getirdiği kolaylıklar ve dengesizlikler sizi iyi bir gece uykusu uyumaktan alıkoyar.

Uykusuzluk (insomnia), uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı zorlaştıran ya da çok erken uyanmaya ve yeniden uykuya dönememeye neden olan yaygın bir uyku bozukluğudur. Uykusuzluğun ardından genellikle gündüz uykululuk, düşük enerji, sinirlilik ve depresif bir ruh hali gelir. Bu, çalışma ve işe odaklanan sorunların yanı sıra araç kazası riskinin de artmasına neden olabilir. Uykusuzluk, günler veya haftalar süren kısa süreli veya hatta bir aydan uzun süren uzun süreli olabilir. Semptomları genellikle uyanıkken fonksiyonel bozukluk izler.

Uykusuzluğun birçok nedeni vardır. Uykunuzun kalitesini birçok faktör etkiler. Akut uykusuzluk veya uykuda kısa kesintiler şeklinde yaygındır.  Stres veya anksiyete, yatmadan önce dizüstü bilgisayarda veya cep telefonunda çok fazla zaman geçirmek, gün içinde çok fazla uyumak, soğuk algınlığı ilacı kullanmaya kadar geniş konular uykusuzluğa neden olabilir.

Kronik uykusuzluğa çeşitli problemler neden olabilir. İşte birkaç örnek:

• Tıbbi koşullar nedeniyle. Bunlara burun alerjileri, artrit, astım veya kronik ağrı dahildir.
• Duyguları yönetme zorluğu nedeniyle. Depresyon ve uykusuzluk arasında bir bağlantı vardır. Depresyonu olan kişilerin uyku bozuklukları geliştirme riski daha yüksektir ve uyku eksikliği depresyon semptomlarını kötüleştirebilir. Kaygı ve stres de bir kişinin uyumasını zorlaştırır.
• Yaşam biçimleri veya uyku düzenleri nedeniyle. Düzenli veya düzensiz bir uyku düzeniniz varsa, geceleri uyumakta güçlük çekebilirsiniz, uyuklama, düzensiz uyku programları veya vardiyalı çalışma sirkadiyen ritminizi bozabilir.
• Uyku bozuklukları nedeniyle. Bu potansiyel olarak daha da büyüktür. Kronik olarak ihtiyacınız olan uykuyu alamıyorsanız veya iyi bir gece uykusu almanıza rağmen yorgun hissediyorsanız, bu Huzursuz Bacak Sendromu veya dinlenme kalitenizi bozan uyku apnesi gibi bir uyku bozukluğunun bir işareti olabilir.

 

Bu uyku bozukluğunun semptomları çok çeşitlidir, yani

• Uyumada güçlük
• Geceleri uyanmak ve artık uyuyamamak
• Çok erken uyanmak
• Tazeleyici olmayan uyku, uyku apnesinin yaygın bir semptomu olan onarıcı olmayan uyku olarak da adlandırılır.
• Yorgunluk veya gündüz uyku hali
• Ruh hali değişimleri, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü veya hafıza ile ilgili sorunlar
• Dürtüsellik veya saldırganlık duyguları gibi davranış problemleri
• İş veya okulda aktivite yapmada güçlük.

 

Kronik uykusuzluğunuz varsa bu konuda doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz size uykuya yardımcı olması için ilaç yazmayı düşünecektir veya sorun anksiyete veya depresyondan kaynaklanıyorsa, doktor sizi psikoterapiye yönlendirecektir. Hala uyumakta sorun yaşıyorsanız, doktorunuzdan sizi test için bir uyku uzmanına yönlendirmesini isteyin.

Uyku apnesine bağlı uykusuzluk yaşarsanız, doktorunuz sizden CPAP adı verilen bir uyku apnesi cihaz kullanmanızı isteyecektir. CPAP, uyku apnesi için birincil tedavi seçeneğidir. CPAP cihazı, uyurken burun ve/veya ağız üzerine yerleştirilen bir maske ile hava basıncı sağlayan bir cihazdır.

CPAP, sürekli olarak üst solunum yolunu pozitif basınçla destek sağlar  ve böylece uyku sırasında üst hava yolunu açık tutar. Sonuç olarak, akciğer hacmi korunarak solunum yolunun açık kalmasına yardımcı olur. Bu apneyi önleyebilir ve oksijen düzgün bir şekilde dağıtılabilir. Ek olarak, çeşitli çalışmalar CPAP kullanımının horlama insidansını azaltabileceğinden de bahsetmektedir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *