CPAP Cihazları, Yaygın Sorunlar

Yeni CPAP Cihazı Almanızı Gerektirecek Nedenler

CPAP kullanıcıları yeni CPAP cihazı almak için sık sık benimle görüşerek bilgi alışverişinde bulunuyor. Yeni CPAP cihazı almak için kendi haklı nedenlerini ortaya koyuyor. Bu yazımda yeni CPAP cihazı almanızı gerektirecek ortak nedenleri sıralıyorum.

1. Eski teknoloji

Eskiden obstrüktif uyku apnesinin tedavisi için vazgeçilmez olan pozitif hava yolu basıncının (PAP) yani sabit basınçlı CPAP cihazıydı. Bu cihaz yalnızca tek bir tutarlı basınç ayarına ayarlanabilir bir teknolojiye sahiptir. Teknoloji o zamandan beri, otomatik titrasyonlu CPAP cihazları (genellikle APAP veya Auto-CPAP olarak adlandırılır) ve BiPAP , BiPAP S/T  ve ASV gibi daha gelişmiş PAP formları geliştirdi. Otomatik titrasyon teknolojisi bu alanda devrim niteliğinde olmuştur ve ihtiyaç duyulan titrasyon uyku çalışmalarının sayısını azalttığı için daha fazla konfor, daha iyi etkinlik ve daha düşük toplam maliyet sağlamıştır.

2. “Cihazım çok büyük.”

Tıpkı 1970’lerden bu yana bilgisayarlara olduğu gibi, CPAP cihazları da küçüldü ve çok daha taşınabilir hale geldi. “Normal” CPAP cihazlarının küçülmesi yanında daha küçük mini boyutta seyahat tipi CPAP cihazları da geliştirildi.  Bu cihazlar tam olarak, avucunuzun içine sığabilir boyuttadır.

3. “Cihazım eskisi gibi değil.”

Değişik sesler: Sık sık cihazlardan çıkan değişik sesler duymaya başlayan hastalardan yeni CPAP cihazı almak istediklerini belirten istekler alıyorum. Bu insanlar genellikle CPAP cihazları olmadan bir gece geçirme olasılığından korkuyorlar.

“Basıncı, eskisi kadar iyi gelmiyor” ya da, “Uyandığımda ya da gün içinde cihazı ilk aldığımdaki gibi kendimi iyi hissetmiyorum.” Cihazlar gün geçtikçe, ayarlanan basınçlarını koruma yetenekleri kaybedebilirler. Manometreler, cihazınızın ihtiyacınız olan basıncı pompalayıp pompalamadığını söyleyebilir. Eğer cihazınız eskisi kadar terapiye yanıt vermediğini fark ederseniz, yeni bir CPAP cihazına yatırım yapma zamanı gelmiş olabilir.

4. “İkinci bir cihaz istiyorum.”

İkinci cihaz almak istemenin nedenleri sık seyahat etmek, ikinci eve sahip olması ve CPAP cihazı ileri geri taşımak istememek. Ülkemizin doğal afetlere ve elektrik kesintilerine yatkın bölgelerindeki CPAP kullanıcıları genellikle batarya özellikleri olan Transcend mini CPAP, DreamStation Go gibi CPAP cihazına sahip olmak istemeleri de bu nedenlere eklenebilir.

SGK’dan yeni CPAP (CPAP,Auto CPAP, BiPAP, BiPAP ST, vb.) cihazı alabilmem mümkün?

SGK tarafından cihaz karşılama belirli şartlarla karşılanmaktadır. İlk defa cihaz alacaksanız SGK Tıbbi Cihaz Geri Ödeme Süreci yazımıza göz atabilirsiniz.

SGK tarafından karşılanan cihazlara verilen ömür 10 yıldır. 10 yıl içerisinden ikinci defa cihaz geri ödemesi almanız mümkün değildir. Tabi bu durumun istisnası var; SGK tarafından 10 yıl içerisinde tekrar geri ödeme yapması iki farklı durumda mümkündür.

1- CPAP cihazının kullanamayacak şekilde bozulması
2- Kullandığınız cihaz dışında farklı bir cihaza ihtiyaç duyulması 

Birinci durumda cihazın tamir olmayacağını gösterir teknik servis raporu ikinci durumda ise heyet raporu ve reçete istemektedir. Her iki durumda da cihazlar SGK’na geri teslim edilmelidir. Bunların dışında ikinci cihaz, yedek cihaz almanız mümkün değildir, tabi ki kendiniz ücretli almanız dışında.

Umarım azda olsa size bir yol göstermesi açısından açıklayıcı bir yazı olmuştur. Yine de aklınıza takılan sorular olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Ayrıca merak ettiğiniz konularda yazı yazmamız için bize mesaj atmayı unutmayın. Yeni yazılarımızdan ve kampanyalardan haberdar olmak için yandaki ‘Bültenimize Abone Olun’ kısmından abone olun veya bildirimleri açmayı unutmayın!

Bildirimleri açmak için;
www.cpapmerkezi.com size bildirim gönderbilsin mi? –> Bildirimlere izin ver  seçeneğini seçmeniz gerekir.

Aşağıdaki fotoğraftan faydalanabilirsiniz.

mini cpap

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik sorusu *