Zayıflama ve Uyku Apnesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aşırı kilo, uyku apnesi dahil olmak üzere birçok rahatsızlığa yol açar 1. Zayıflamak uyku apne  belirtilerinizi azaltmanıza yardımcı olur mu veya iyileştirir mi? Uyku apnesi ve kilo kaybı hakkındaki bazı sorularınızı yanıtladık.

S: Zayıflayarak uyku apnesinden kurtulabilir miyim?

C. Kısa cevap, hayır. Birkaç uyku apnesi tedavisi seçeneği mevcut olsa da, genel anlamda tedavi yoktur. Bununla birlikte, kilo kaybı, bazı insanlar için uyku apne semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir, tabi ki sadece obstrüktif uyku apnesi varsa.

Uyku apnesi üç tiptir: Obstrüktif Uyku Apnesi (OsA), Merkezi Uyku Apnesi (CSA) ve karışık uyku apnesi. En sık görülen Obstrüktif Uyku Apnesi, uyku apnesi tanısının %84’ünü oluşturur. 2

Obstrüktif uyku apnesinde, bir tıkanıklık nedeniyle nefes almayı kesersiniz. Bazı insanlar için boyun kalınlığı soluk yolunu daraltılır ve uyurken soluk yolunu daha rahat bloke eder. Bu durumda, kilo kaybı soluk yolu tıkanıklıkları ve soluk yolu çökebilirliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Kilo verme programına başlamadan önce, kilo verme hedefleriniz hakkında doktorunuzla konuşun ve kilo kaybınızın semptomlarınız üzerinde ne gibi etkileri olduğunu öğrenin.

S: Diyet yaparsam uyku apnesi azalır mı?

C: Sağlıklı bir diyet yapmak her zaman iyi olsa da, uyku apnesine doğrudan yardımcı olmaz. Bununla birlikte, sağlıklı beslenme kilo kaybına yol açabilir, bu da boyun çevrenizin kalınlığını azaltabilir ve üst solunum yolunuzu açık tutmak için gereken basınç miktarını azaltabilir. Sağlıklı beslenme ayrıca egzersiz için size daha fazla enerji verebilir, bu da daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir.

S: Uyku apnesinin tedavisi tip 2 diyabetimi iyileştirebilir mi?

C: Kaliteli uyku son derece önemlidir, ancak diyabeti iyileştiremez. Bununla birlikte, tedavi edilmeyen uyku apnesi, tip 2 diyabet için daha zayıf glukoz kontrolü ile ilişkilendirilmiştir3, bu nedenle, reçete edilen sürekli pozitif hava yolu basıncı cihazı (CPAP cihazı) tedavisine devam edilmesi önemlidir . Tip 2 diyabetinizi yönetmenin en iyi yolu hakkında doktorunuzla konuşun.

S: Uyku apne semptomlarımın kilo kaybı ile azaldığını düşünürsem, CPAP cihazını bırakabilir miyim?

C: Sağlıklı bir kilonun korunması, birçok sağlık durumunun ortaya çıkma riskini azaltabilir, ancak uyku apnesini tedavi ettiği kanıtlanmamıştır. 4 CPAP terapinizi doktorunuzla konuşmadan durdurmamalısınız. CPAP uyku apnesi tedavisi için altın standarttır ve uyku apne semptomlarını etkili bir şekilde en aza indirdiği gösterilmiştir.

Egzersiz, diyet, uyku ve kilo kaybı

Doğru beslenmek, egzersiz yapmak ve bol miktarda kaliteli uyku almak, uyku apnesini tedavi edemese bile, sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza yardımcı olabilecek sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçasıdır. Sağlıklı bir kiloya ulaşmanız semptomlarınızı azaltabilir.

REFERANSLAR

1 Mayo Clinic: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-apnea/symptoms-causes/syc-20377631
2 Morgenthaler TI et al. Complex sleep apnea syndrome: Is it a unique clinical syndrome? Sleep 2006;29(9):1203–9.
3 Aronsohn RS et al. Impact of untreated obstructive sleep apnea on glucose control in type 2 diabetes. Am J Respir Crit Care Med2010;181(5):507–13.
4 Schelbert K. Comorbidities of obesity. Primary Care: Clinics in Office Practice 2009; 36 (2): 271-285

hollandada uyku maskesi